Categories
TË TJERA

Ukrainasi rrëfen momentin e përballjes me rusët: Masakër, siç bëri Hitleri në Luftën e Dytë Botërore

Ukrainasi Alex Dayrabekov u arratis nga Bucha kur filloi lufta n Ukrain.

Ai ka dokumentuar atë që po ndodh në qytet në mediat sociale, me shpresën se mund të përdoret si provë në gjyqet penale.

“Fqinjët e mi, ka të paktën 10 prej tyre, humbën të afërmit e tyre më të afërt në përpjekjen për të evakuuar nga Bucha dhe Irpin rreth një muaj më parë”, thotë ai në një intervistë për BBC.

Kur u pyet se pse ai poston imazhe nga Bucha, ai u përgjigj: E gjithë bota duhet t’i shohë ato. Nëse bota nuk e di se çfarë po ndodh këtu, bota bën biznes si zakonisht. Mijëra njerëz vdiqën këtu… sepse u vranë qëllimisht.

Në një rrëfim, ai përshkruan një përplasje të tmerrshme midis civilëve ukrainas dhe forcave ruse.

“Dy makina në Bucha u qëlluan nga një automjet i blinduar me automatikë. Në një makinë, një familje e tërë, një burrë, një grua dhe dy fëmijë. Gruaja dhe të dy fëmijët u qëlluan dhe vdiqën në vend. Në një makinë tjetër, një bashkëshort është vrarë në vend. Këta janë njerëz të vërtetë, kjo nuk është e rreme.

“E gjithë bota duhet t’i shohë këto foto dhe ta dijë se kjo nuk është një luftë, kjo është një masakër kundër kombit tonë, ashtu siç bëri Hitleri në Luftën e Dytë Botërore. Putini na e bën këtë neve, kundër ukrainasve.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.